W Polsce, według różnych szacunków, żyje około 5-7 milionów osób z niepełnosprawnościami. Aż 80% z nich ma niewidoczne niepełnosprawności, co oznacza, że może to dotyczyć nawet 5,5 miliona osób. Forum Gdańsk aktywnie działa na rzecz zapewniania komfortu wszystkim klientom centrum, którzy doświadczają problemów zdrowotnych i niepełnosprawności. Wraz z Fundacją StwardnienieRozsiane.info w ramach projektu „(Nie)widzialni”, w centrum rusza pilotaż wdrożenia specjalnych opasek dla osób odwiedzających centrum, które chcą by w niewerbalny sposób zasygnalizować otoczeniu na możliwą potrzebę wsparcia podczas zakupów.
Dlatego też Forum Gdańsk we współpracy z Fundacją StwardnienieRozsiane.info w ramach projektu „(Nie)widzialni” rozpoczęło działania edukacyjne i niosące wsparcie. Zdecydowano o wdrożeniu specjalnych opasek „(Nie)widzialni”. Ich istotą jest zasygnalizowanie otoczeniu, w tym przede wszystkim klientom, a także pracownikom centrum i najemców, że jest się osobą z niewidoczną niepełnosprawnością. Opaski są sposobem na zakomunikowanie otoczeniu możliwej potrzeby wsparcia.
Są one dostępne bezpłatnie w punkcie informacyjnym centrum. W ramach współpracy Fundacji StwardnienieRozsiane.Info i NEPI Rockcastle (właścicielem kilkunastu galerii handlowych w Polsce, w tym Forum Gdańsk) zorganizowano także audyt dostępności pod kątem dostępności, serię szkoleń onlinowych dla pracowników galerii i ochrony mających na celu edukację i wdrożenie właściwych nawyków postępowania oraz szkolenie na żywo dla najemców Forum Gdańsk. Zadbano również o usprawnienie korzystania z tzw. toalet dla osób
z niepełnosprawnościami.
– Niewidoczna niepełnosprawność jest trudna do dostrzeżenia dla otoczenia osoby, która jej doświadcza. Jednak jej wpływ na codzienne życie tej osoby może być znaczący. Może być mylona z innymi sytuacjami, np. z byciem pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Może wpływać na samopoczucie osoby, która jej doświadcza, wywoływać np. uczucie frustracji, poczucie bycia niezrozumianym, lęk przed reakcją otoczenia. Dlatego czasem nazywam projekt „(Nie)widzialni” zaproszeniem do empatii – chcemy, aby każdy mógł dowiedzieć się i lepiej zrozumieć, jak niewidoczna niepełnosprawność może wpływać na codzienne życie. To próba przybliżenia tej perspektywy i pokazania, jak istotna jest otwartość
i uważność na różne doświadczenia – mówi Monika Łada, Prezeska Fundacji StwardnienieRozsiane.info
Do chorób i niepełnosprawności, które mogą być niewidoczne należą m.in. choroby autoimmunologiczne, kardiologiczne, neurologiczne, onkologiczne czy też stany związane z zaburzeniami psychicznymi lub przewlekłym bólem. Osoby z chorobami neurologicznymi, jak stwardnienie rozsiane, niekiedy mogą mieć problemy z równowagą lub przemieszczaniem (choć nie korzystają z wózka czy kul) czy też płynną mową. Wygląd nie zawsze odzwierciedla stan zdrowia.
– Zależy nam, aby Forum Gdańsk było miejscem przyjaznym i dostępnym dla wszystkich odwiedzających i cały czas dążymy do rozwijania przestrzeni w centrum pod kątem udogodnień oraz edukacji wszystkich pracowników, zarówno naszych, jak i naszych najemców. Zdajemy sobie sprawę, że empatia i otwartość to klucz do tworzenia bardziej przyjaznej przestrzeni. Każdy, nawet najmniejszy gest, może znacząco poprawić sytuację osób z niepełnosprawnościami. Zachęcamy do takiego podejścia także wszystkich naszych klientów – podkreśla Joanna Piątkowska, Marketing Manager w Forum Gdańsk.
Jak wspierać osoby z niewidzialnymi niepełnosprawnościami?
• Empatia i otwartość: Podchodź z zrozumieniem; nie zakładaj, że wiesz wszystko.
• Nie oceniaj po wyglądzie: Nie próbuj ocenić, czy dana osoba „wygląda” na kogoś z niepełnosprawnością czy doświadczającą choroby. Zaufaj jej prośbie o wsparcie.
• Bądź proaktywny: Pytaj CZY i JAK pomóc. Nie ma nic złego w powiedzeniu: „Jestem pierwszy raz w takiej sytuacji. Jak najlepiej mogę Pani/Panu pomóc?”
• Prywatność: Szanuj prywatność; nie pytaj o szczegóły niepełnosprawności i/lub stanu zdrowia, jeśli nie jest to konieczne.
• Bądź elastyczny w sposobach komunikacji: np. czasem w kontakcie z osobami mającymi problemy ze słuchem lub mową pomocne może być zapisanie informacji lub poproszenie o ich zapisanie.
• Bądź cierpliwy: Daj więcej czasu, jeśli jest to potrzebne.
Więcej na temat projektu (Nie)widzialni można dowiedzieć się za pośrednictwem strony: https://niewidzialni.org.pl/ oraz kont Fundacji StwardnienieRozsiane.info w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/StwardnienieRozsiane.info https://www.facebook.com/projekt.niewidzialni