Fashion Forum – For ECO z wysoką frekwencją! Tłumy ludzi na pokazach mody. Wiele warsztatów i paneli tematycznych. Rozmawialiśmy o ekologii i recyklingu w modzie.
- Druga edycja Fashion Forum Gdańsk dowiodła, że lubimy i potrafimy bawić się modą. Frekwencja przeszła nasze oczekiwania, ponad 120 tysięcy osób w miniony weekend śledziło trendy mody w nadchodzącym sezonie wiosna/lato. Zauważyliśmy, że coraz częściej na pokazy przychodzą panowie. Było wielu mężczyzn, którzy z dużą uwagą obserwowali pokazy oraz chętnie uczestniczyli w warsztatach. W sumie odbyło się 25 pokazów mody. Swoje kolekcje prezentowały znane marki, takie jak Guess, Van Graaf, Lee Cooper, Deichmann, Etam, New Balance, House, New Look, CROPP, CCC, Youbee, Paris Optiqe, Sinsay, Mohito, Wólczanka, Bytom, Swiss, Okaidi, Orsay, Wittchen, Solar, Liu Jo, Max Mara Weekend, Bosa C.
Maciej Zień z kolekcją wiosna/lato 2019
Wśród tkanin pojawiły się wysokiej jakości muśliny i jedwabie oraz delikatne koronki, które powabnie otulały ciało. Całość została zamknięta w wiosennych barwach pistacji, różu czy błękitu z elementami czerwieni i czerni. Nie zabrakło również ślubnych kreacji w klasycznej bieli.
Pokaz był swego rodzaju niezwykłym widowiskiem modowo-muzycznym. Modelki energetycznie kroczyły po wybiegu w rytm nowoczesnej interpretacji utworów The Beatles.
Modnie i ekologicznie
- Przede wszystkim kupować rozsądnie. Kupować rzeczy wybrane i wymarzone, sprawdzając metki, sprawdzając materiały z których odzież została wyprodukowana – mówiła Katarzyna Śródka, stylistka Guess. - Istotne jest by produkcja ubrań odbywała się w sposób przemyślany, odpowiedzialny ze starannie dobranych materiałów. Coraz więcej producentów tworzy kolekcje ekologiczne, których podstawą jest bawełna organiczna, natomiast produkcja uwzględnia ograniczenie wody, prądu oraz substancji chemicznych w procesie dodaje Katarzyna Śródka.
Warsztaty Fair Fashion oraz Slow Fashion
Popularna trójmiejska blogerka Kapuczina, zwolenniczka minimalizmu oraz filozofii slow life i slow fashion wytłumaczyła słuchaczom w jaki sposób rozróżniać materiały, jak sprawdzać metki i szwy w ubraniach oraz w jaki sposób pielęgnować buty i torebki. Na pytanie, co zrobić żeby być eko specjalistki zgodnie odpowiedziały: - Wybierać ubrania świadomie z zachowaniem własnego stylu i upodobań. Odzież powinna być ekologiczna, a jej produkcja powinna odbywać się z zachowaniem odpowiednich standardów. Warto natomiast stworzyć najlepszą dla siebie bazę, z której można tworzyć różne stylizacje. Złotym środkiem jest łączenie współczesnej mody na przykład minimalistycznej z charakterystycznymi dodatkami.
Ubiór a kostium_nośnik tożsamości. Sztuka mody
- Projektanci inspirowali się rolą kostiumu w rytuałach społecznych oraz jego znaczeniu na scenie – mówi Aleksandra Filipek z Opery Bałtyckiej w Gdańsku. I dodaje: - Udział w Fashion Forum to możliwość przyjrzenia się na żywo pracy twórczej projektanta, a zarazem zachęta do obejrzenia opery Stanisława Moniuszki na scenie w Operze Bałtyckiej w maju.
Dzieła młodych projektantów będą prezentowane w formie wystawy w Forum Gdańsk już od 28 kwietnia.
Ekorodzicielstwo
- Ważne jest to by aktualne trendy, o których czytamy w prasie, oglądamy w telewizji trafiały w nasze potrzeby – mówił Michał Głuszek.
Bycie ekologicznym rodzicem polega na łączeniu wiedzy o ekologii z praktyką. Aktywne i kreatywne obcowanie z przyrodą sprzyja kształtowaniu proekologicznych zachowań młodego człowieka. Ekologiczne rodzicielstwo przejawia się również w ograniczaniu zabawek plastikowych, a także przekazywanie ich znajomym zamiast wyrzucać do kosza na śmieci.
Ciekawą propozycją podzieliła się Shiny Syl, proponując osobom wybierającym się z wizytą do młodych i zabieganych rodziców. Otóż, zaproponowała by zamiast zabawek goście przynosili ze sobą zdrowy posiłek, własnoręcznie przygotowany. Dzięki temu obie strony będą miały korzyść, z jednej strony przyjemność spożywania wspólnego posiłku, z drugiej przestrzeń wolną od plastikowych zabawek.
Najemcy w strefie Forum Smaku są eko
Ekologiczne rozwiązania stosuje również BIOWAY. Firma podjęła decyzję o eliminowaniu plastiku i zastąpienie go np. pojemnikami na dania, wykonanymi z trzciny cukrowej - materiału w 100% biodegradowalnego. Ponadto BIOWAY oferuje gościom słomki papierowe oraz sztućce kompostowalne ze skrobi kukurydzianej.
Godzina dla Ziemi
Przypomnijmy, pokazy prowadzili Agnieszka Cegielska, Paulina Sykut-Jeżyna oraz Tomasz Podsiadły.